Norweskie ministerstwo obrony poinformowało 27 kwietnia, że rozpoczęto formalne negocjacje z niemieckim producentem okrętów podwodnych Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS). Według źródeł rządowych Oslo w lutym otrzymało zmienioną ofertę. W oświadczeniu podano, że Norwegia i Niemcy wspólnie kupują identyczne okręty podwodne, a więc w tej sprawie nic się nie zmieniło.

W komunikacie prasowym można przeczytać, że „jest to duża i złożona umowa, na którą wydawana jest znaczna część pieniędzy podatników. Dlatego ważne jest, aby wykorzystać czas niezbędny do wynegocjowania satysfakcjonującego kontraktu, który zapewni dobre okręty podwodne dla obu państw. Negocjacje będą zatem kontynuowane do momentu zawarcia takiej umowy”.

Norweska agencja zamówień obronnych (Forsvarsmateriell) i Federalny Urząd do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) rozpoczęły więc formalne negocjacje z TKMS. Norweskie ministerstwo poinformowało, że planuje podpisać umowę w 2020 roku. Harmonogram dostaw zostaną określone w ramach umowy. Pandemia COVID-19 może wpływać na proces negocjacji, ale norweski resort obrony zapewnia, że podjęto kroki w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania.

W 2016 roku na krótkiej liście znalazło się dwóch dostawców, koncern stoczniowy Naval Group (dawniej DCNS) i niemiecki TKMS. W lutym 2017 roku zwyciężył podmiot z Niemiec. Oba kraje otrzymają identyczne okręty typu 212 Common Design, które bazują na typie 212A niemieckiej marynarki wojennej i specjalnie dostosowane do wymagań obu państw.

Niemiecka marynarka wojenna eksploatuje już sześć jednostek typu 212A i zamówi jeszcze dwa dodatkowe okręty. Natomiast w norweskiej marynarce wojennej cztery nowe jednostki zastąpią okręty typu Ula. Obecnie pod banderą norweską pływa sześć okrętów podwodnych tego typu, które dostarczyło w latach 1989–1992 przedsiębiorstwo Thyssen Nordseewerke GmbH. Początkowo planowano je wycofać z eksploatacji do 2020 roku. Niezbędne jest jednak pozostawienie ich w służbie do czasu wprowadzenia okrętów typu 212 Common Design.

Zobacz też: Egipt odebrał trzeci okręt podwodny typu 209/1400

(defpost.com, armyrecognition.com)