Lockheed Martin wybrał BAE Systems jako dostawcę rozwiązań technicznych w zakresie autonomii i sztucznej inteligencji w ramach programu Squad X prowadzonego pod egidą Agencji Departamentu Obrony do spraw Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA). Mają one zwiększyć skuteczność taktycznych bezzałogowych statków powietrznych i pojazdów lądowych, a także umożliwić wypracowanie współpracy na szczeblu plutonu i niższym między żołnierzami wojsk lądowych i piechoty morskiej a maszynami.

W ramach Squad X współistnieją dwa uzupełniające się programy: Squad X Experimentation i już zakończony Squad X Core Technologies. Celem jest zaprojektowanie, opracowanie i sprawdzenie prototypów autonomicznego systemu oraz wyposażenie ich w nowatorskie czujniki i rozwiązania techniczne gotowe do wdrożenia. Mają one zwiększyć świadomość sytuacyjną oddziałów, podczas gdy systemy autonomiczne pozwolą zwiększyć pole bitwy i obszar oddziaływania.

DARPA wskazuje cztery kluczowe obszary rozwoju Squad X:

  • atak precyzyjny (Precision Engagement) – możliwość precyzyjnego likwidowania zagrożeń za pomocą broni piechoty bez obciążania piechurów dodatkową masą ani zadaniami, które negatywnie wpłynęłyby na skuteczność bojową;
  • atak niekinetyczny (Non-Kinetic Engagement) – zakłócanie działania nieprzyjacielskiej struktury dowodzenia, kontroli i łączności za pomocą środków elektronicznych i użycia skoordynowanych platform rozproszonych;
  • wykrywanie na szczeblu drużyny (Squad Sensing) – wykrywanie potencjalnych zagrożeń w tempie przystosowanym do tempa działania drużyny, obejmujące scalanie danych z różnych źródeł i automatyczną detekcję zagrożeń;
  • autonomię drużyny – zwiększenie świadomości sytuacyjnej żołnierzy (dzięki użyciu bezzałogowców powietrznych i naziemnych) w środowiskach, w których zablokowane jest działanie GPS.

Zespół badawczo-rozwojowy FAST Labs wykorzysta w programie systemy MITS (Mission Intelligence for Tactical Systems), które zapewniają zaawansowane scalanie danych, sztuczną inteligencję i autonomię. System jest wysoce zautomatyzowany, kieruje mobilnymi robotami i ich ładunkami za pomocą czujników, jednocześnie zmniejszając obciążenie poznawcze żołnierzy (których BAE określa osobliwie jako partner warfighters, sugerując dużo bardziej równoprawny związek między MITS a człowiekiem).

MITS tworzy i udostępnia żołnierzom świadomość pola bitwy, a także zapewnia taktyczne wsparcie elektroniczne i kinetyczne oddziałowi podczas manewrowania i ataku. System informuje ludzi o podejmowaniu decyzji w złożonych sytuacjach bojowych i kieruje ciągłym, autonomicznym wyznaczaniem zadań robotom.

– Technika autonomii w przestrzeni powietrznej, kosmicznej, na morzu lub na lądzie ma służyć szybszemu podejmowaniu lepszych decyzji, aby umożliwić naszym żołnierzom skuteczniejsze wykonywanie ich misji tak bezpiecznie, jak to możliwe – powiedział Chris Eisenbies, dyrektor w dziale autonomii, sterowania i oszacowania w BAE Systems.

Zobacz też: DARPA projektuje bezzałogowy okręt NOMARS

(darpa.mil, baesystems.com, army-technology.com)

BAE Systems