Francuskie i amerykańskie jednostki pływające biorą udział w misji antyterrorystycznej o kryptonimie Eiffel 2016.1. Operacja odbywa się na Oceanie Indyjskim. W sumie w działania zaangażowanych jest ponad 900 marynarzy francuskiej marynarki wojennej i US Navy, a także kilka okrętów. Okrętowej Grupie Uderzeniowej (OGU) przewodzi fregata rakietowa Forbin typu Horizon, towarzyszą jej zaś dwa niszczyciele typu Arleigh Burke: USS Roosevelt (DDG 80) i USS Mason (DDG 87). Z połączonym zespołem okrętów od czasu do czasu współpracuje krążownik USS Monterey (CG-61) typu Ticonderoga.
Głównym zadaniem Okrętowej Grupy Uderzeniowej jest stałe patrolowanie obszaru morskiego na Oceanie Indyjskim w celu przeciwdziałania aktom terroryzmu. Francuscy i amerykańscy marynarze dbają o bezpieczeństwo żeglugi na głównych szlakach morskich w tym regionie, w szczególności głównych cieśnin, Ormuz i Bab el-Mandab.
Na rozległym obszarze, w tym na Morzu Czerwonym, Zatoce Adeńskiej i Morzu Arabskim operacja Eiffel 2016.1. ma cztery główne cele: zbieranie informacji o ruchu statków, ochrona tranzytu morskiego przed przypadkami piractwa i terroryzmu, zwalczania handlu bronią zgodnie z embargiem nałożonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Somalii i walka z nielegalnym handlem, w tym przemytem narkotyków, ze sprzedaży których często finansuje się terroryzm.
Okrętowa Grupa Uderzeniowa podlega Połączonej Grupie Zadaniowej 55 z kwaterą w Bahrajnie. Okręty należące do OGU obserwują ruch morski na wyznaczonym obszarze i, jeśli jest to koniecznie przechwytują podejrzane statki. W przypadkach, gdy podejrzewa się, że na pokładzie może znajdować się kontrabanda, do akcji ruszają zespoły do opanowywania jednostek pływających (VBSS, visit, board, search, and seizure)
(navyrecognition.com; na zdjęciu fregata Forbin typu Horizon, fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Rafael Figueroa Medina)