Służba prasowa Airbusa poinformowała, że samolot transportowy A400 uczestniczy w moście powietrznym, przewożąc między Tuluzą i Madrytem potrzebne hiszpańskiej opiece zdrowotnej maski ochronne. Maszyna o numerze produkcyjnym MSN56, pilotowana przez załogę fabryczną, wystartowała 23 marca o godzinie 18.07 z głównej bazy Airbusa w Tuluzie, by o 19.05 dostarczyć na podmadryckie lotnisko Getafe maski, przekazane na stan hiszpańskiego ministerstwa obrony. Ładunek był częścią około 2 milionów masek przywiezionych w weekend do Europy przez samolot testowy Airbusa A330-800 z Tianjinu w Chinach.
Utworzony most powietrzny umożliwi zasilenie hiszpańskiego systemu publicznej ochrony zdrowia znaczną liczbą masek w celu wsparcia działań kryzysowych związanych z pandemią COVID-19. Pomoc lotnicza uzupełnia donacje rzeczowe w postaci tysięcy masek poczynione przez Airbusa w ostatnich dniach na rzecz szpitali i służb publicznych w Europie. W najbliższych dniach załogi i samoloty fabryczne Airbusa będą wykonywać podobne loty zaopatrzeniowe w porozumieniu z właściwymi władzami krajowymi.
Z kolei Airbus A330-200, poddawany właśnie konwersji do konfiguracji Multi-Role Tanker Transport (MRTT) wykonał lot między Europą a Chinami, którego zadaniem było dostarczenie dodatkowych masek dla systemów opieki zdrowotnej we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W ostatnich dniach Airbus organizował już loty z Europy i Chin samolotami A330-800 i A400M, aby dostarczyć maski dla szpitali i służb publicznych w całej Europie.
Samolot wystartował 26 marca o godzinie 19.15 z lotniska fabrycznego Airbusa w Getafe, docierając do bazy Airbusa w Tianjinie 27 marca. Samolot, obsługiwany przez załogę fabryczną, wrócił do Hiszpanii 28 marca o 04.05 z ładunkiem ponad 4 milionów masek.
Rusza produkcja przyłbic
Większość zakładów Airbusa w Hiszpanii połączyła siły na rzecz produkcji drukowanych w technologii 3D indywidualnych przyłbic ochronnych przeznaczonych dla personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie skutkom pandemii. Pomimo wstrzymania większości produkcji w zakładach Airbus w Hiszpanii po dekrecie królewskim z 29 marca pracownicy firmy mają zgodę na kontynuowanie tej działalności.
Na rzecz projektu pracuje całą dobę ponad dwadzieścia drukarek 3D. Pracownicy firmy wyprodukowali i wysłali już do szpitali w pobliżu zakładów Airbusa w Hiszpanii setki przyłbic. Airbus wykorzystuje do wytwarzania ich z tworzyw PLA własny opatentowany projekt.
Do projektu dołączyły też zakłady Airbusa w Niemczech. Prototypownia Airbus Protospace Germany i centrum kompozytów Airbus Composite Technology Center w Stade wraz z siecią podmiotów zaangażowanych w rozwój technologii druku 3D pod nazwą Mobility goes Additive wspierają obecnie hiszpański projekt, koordynując również zbieranie przyłbic wyprodukowanych w Niemczech i ich transport do Madrytu.
Zobacz też: C295W przeszedł próby w Indiach
(Informacja prasowa)