Zgodnie z zapowiedziami koncern Leonardo podpisał umowę z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę czterech śmigłowców trójsilnikowych AW101 dla naszej marynarki wojennej. Wartość umowy to 1,65 miliarda złotych.

Maszyny będą przeznaczone do zadań zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz bojowych poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR). Dostawy śmigłowców zakończą się w 2022 roku.

Umowa obejmuje także zintegrowany pakiet logistyczny i szkoleniowy, a równolegle realizowana będzie umowa offsetowa o wartości blisko 400 milionów złotych. Głównym wykonawcą zamówienia będzie PZL-Świdnik, który produkuje także część komponentów AW101, między innymi zespoły owiewek silników i przekładni, przegrodę nosową czy – w śmigłowcach, dla których zamawiający wydał taką dyspozycję – rampę tylną. PZL-Świdnik przejmie również kompetencje związane z mocowaniem wyposażenia medycznego i tapicerki.

– Zobowiązujemy się do dalszego umacniania naszej obecności i zaangażowania w Polsce, będącej jednym z naszych trzech macierzystych rynków europejskich, na których widzimy znaczne możliwości współpracy w przyszłości – powiedział przy tej okazji szef koncernu Leonardo, Alessandro Profumo.

Do tej pory koncern otrzymał zamówienia na blisko 220 śmigłowców AW101 z piętnastu krajów. Nasze siły zbrojne dołączą do takich państw jak Japonia, Kanada (gdzie śmigłowce służą pod nazwą CH-149 Cormorant), Norwegia, Wielka Brytania i Włochy. Globalna flota AW101 wylatała ponad 430 tysięcy godzin, w tym na Bałkanach, w Iraku, w Afganistanie i w ramach misji antypirackiej „Atalanta” u wybrzeży Somalii.

AW101 powstał pod oznaczeniem EHI 01 w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku staraniem przedsiębiorstw Westland Helicopters i Agusta. Prototyp oblatano 9 października 1987 roku. Pierwszym użytkownikiem stała się dwanaście lat później marynarka wojenna Włoch.

Dla porównania warto jeszcze przypomnieć, że na mocy zerwanej umowy z Airbusem Polska miała otrzymać pięćdziesiąt śmigłowców H225M Caracal za około 13 miliardów złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tylko część Caracali otrzymałaby ściśle wyspecjalizowane wyposażenie porównywalne z przyszłymi polskimi AW101.

Zobacz też: „Czarny Tygrys” dla dwóch krajów i polski wątek w jego historii

(informacja prasowa)

Andrew Thomas, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic