Stany Zjednoczone i ich sojusznicy unowocześnią swoje zdolności w zakresie obrony powietrznej w ramach wartej 524 miliony dolarów zmiany w umowie na produkcję i dostawę pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) oraz PAC-3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE), produkowanych przez Lockheeda Martina. Zmiana ta zawarta jest w aneksie do wartej 944 milionów dolarów umowy podpisanej 21 grudnia 2017 roku, dotyczącej produkcji i dostaw pocisków PAC-3 i PAC-3 MSE.
Zmiany w kontrakcie obejmują nowe dostawy pocisków PAC-3 i PAC-3 MSE, zestawy do modyfikacji wyrzutni oraz związane z tym dodatkowe wyposażenie i części zamienne.
– Pociski PAC-3 i PAC-3 MSE zapewniają naszym klientom niezrównaną, sprawdzoną w walce technologię hit-to-kill, która pozwala reagować na rosnące i zmieniające się zagrożenia – powiedział Jay Pitman, wiceprezes do spraw programu PAC-3 w dziale Pocisków i Kontroli Ognia firmy Lockheed Martin. – PAC-3 i jego wzmocniona wersja MSE to sprawdzone, godne zaufania i niezawodne pociski przechwytujące, które wykorzystują dokładność trafień, skuteczność i zwiększone bezpieczeństwo dzięki technologii kinetycznego niszczenia celów, by zwalczać zagrożenia na całym świecie.
PAC-3 MSE to pocisk przechwytujący o wysokiej prędkości, wykorzystywany do obrony przed nadlatującymi zagrożeniami, w tym taktycznymi rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. PAC-3 zapewnia zdolności obrony przeciwrakietowej jedenastu krajom – Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Kuwejtowi, Japonii, Katarowi, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Tajwanowi, Holandii, Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Rumunii.
Wersja PAC-3 MSE, bazująca na pocisku PAC-3, wykorzystuje dwuimpulsowy silnik rakietowy na paliwo stałe, co pozwala zwiększyć pułap i zasięg pocisku oraz znacząco polepsza jego możliwości w starciu z ewoluującymi zagrożeniami.
(informacja prasowa)