Generał Vladimir Padrino López, minister obrony Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, obiecał publicznie, że tamtejsza marynarka wojenna wzbogaci się o nowe okręty podwodne. Niestety nie sprecyzował ani tego, kiedy to nastąpi, ani typu jednostek.
– Zapewniam was, zapiszcie to sobie: nowe okręty podwodne przybędą do wenezuelskiej ojczyzny – mówił minister na ceremonii otwarcia nowej szkoły podwodników w bazie marynarki wojennej w Puerto Cabello w północno-zachodniej części kraju.
Eskadra Okrętów Podwodnych wenezuelskiej marynarki dysponuje obecnie dwoma jednostkami – Sábalo (S-31) i Caribe (S-32) – niemieckiego typu 209/1300. Obie zbudowano w połowie lat siedemdziesiątych. Ta druga przechodzi jednak obecnie poważny i długotrwały remont.
Zobacz też: Obawy o magazyny wenezuelskiego wojska
(infodefensa.com; na zdjęciu Sábalo)