XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego trwa w najlepsze. Jak zwykle do stolicy województwa świętokrzyskiego przybyli ważni goście reprezentujący wojsko, polityków i przemysł obronny z całego świata. Gospodarzem norweskiej wystawy jest minister obrony narodowej Ine Eriksen Søreide. W targach udział wziął także jej zastępca, Øystein Bø.
Jak co roku do Kielc zjechały się przedsiębiorstwa z całego świata, aby zaprezentować to, co najlepsze w ich asortymencie. W targach bierze udział przeszło 500 firm z dwudziestu dziewięciu krajów, między innymi ze Szwajcarii, z Włoch, Francji, Norwegii, Holandii, Niemiec, Kanady, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Izraela, Austrii, ze Stanów Zjednoczonych czy Szwecji. Powierzchnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego i towarzyszących mu XXI Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA po raz kolejny przekroczyła 25 tysięcy metrów kwadratowych.
Norweska wystawa narodowa
Z wystawą narodową pojawili się Norwegowie. Wystawa norweskich sił zbrojnych ma być ukoronowaniem wieloletniej współpracy polsko-norweskiej w zakresie obronności. Podczas tegorocznego MSPO od 1 do 4 września piętnaście podmiotów norweskiej zbrojeniówki prezentuje na stoiskach wiele nowości. Oto krótki przegląd sprzętu przywiezionego przez Skandynawów.
Najmniejszy na świecie osobisty system rozpoznawczy i inwigilacyjny PD-100 PRS waży jedynie 18 gramów. Wyposażony jest w miniaturowe kamery elektrooptyczne i termowizyjne.
System wraz ze stacją obsługi naziemnej waży 1,3 kilograma. Składa się z pilota do sterowania, modułu głównego (w nim przechowywany jest zapis z kamer przekazywany w czasie rzeczywistym) i wyświetlacza.
Norweska firma KONGSBERG, od wielu lat współpracująca z Polską, na wystawie plenerowej umieściła system NSM Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Składa się z dwóch samodzielnych baterii, zaś każdą z nich tworzy: wóz dowodzenia baterii, mobilne centrum łączności, radar wskazywania celów i trzy jednostki ogniowe. W skład każdej jednostki ogniowej wchodzi mobilna wyrzutnia pocisków rakietowych, a także wóz kierowania uzbrojeniem i łączności.
Sensory elektrooptyczne MSP 500 służą do identyfikacji wizualnej celu i oceny skutków rażenia. Montowane są na podwoziu kołowym.
MSP 500 wyposażony jest w kamerę telewizyjną i dalmierz laserowy. Ten moduł systemu jest wykorzystywany do śledzenia celów i odpalania pocisków w trybie śledzenia pasywnego.
Wóz kierowania uzbrojeniem i łączności może być oddalone od wyrzutni pocisków rakietowych na odległość do 3 kilometrów. Norweski system może działać w środowisku rozproszonym.
Wszystkie elementy systemu są umieszczone na podwoziach Jelcza, dzięki czemu cały dywizjon może przemieszczać się wzdłuż wybrzeża. Wyrzutnia rakiet odpala pociski Naval Strike Missile, których nominalny zasięg wynosi 180 kilometrów. Jednak zasięg rażenia jest ograniczony zasięgiem śledzenia stacji radiolokacyjnej TRS-15C do 50 kilometrów. Istnieje wiec potrzeba otrzymywania danych z samolotów, aparatów bezzałogowych lub okrętów.
Czterokontenerowe wyrzutnie przeciwokrętowych pocisków NSM (Naval Strike Missile) umieszczone są na podwoziu kołowym. Pocisk ma zasięg 180 kilometrów i może zwalczać cele, zarówno nawodne, jak i lądowe.
Na pierwszym planie trójwspółrzędny, mobilny radar AN/MPQ-64F1 Sentinel na podwoziu kołowym. Jest to stacja radiolokacyjna krótkiego zasięgu (do 40 kilometrów) o pułapie około 3 kilometrów, pracująca w paśmie X.
Bojowy wóz piechoty CV9030N. Poziom ochrony pojazdu wynosi ponad V+ według STANAG 4569. Zmodernizowany CV9030N otrzymał system kamer pozwalających na obserwację dookólną, co zwiększa świadomość sytuacyjną załogi. Ponadto kierowca i działonowy wyposażeni zostali w termowizyjne systemy obserwacji. Pojazd jest oferowany Polsce do programu pływającego bojowego wozu piechoty kryptonim Borsuk. Istnieje jeden szkopuł: nie potrafi pływać.
Na dwuosobowej wieży zamontowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector Nordic. Osłony urządzeń obserwacyjnych zapewniają ochronę do poziomu III zgodnie ze STANAG 4569. Wieża została uzbrojona w armatę automatyczną Mk44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów z zamontowanym współosiowo karabinem kalibru 7,62 milimetra. Uwagę przykuwa również reflektor szperacz (umieszczony na wieży) z oświetleniem LED.
Makieta NASAMS w rozwinięciu bojowym systemu obrony wybrzeża. Pojedyncza bateria składa się z trzech lub czterech stanowisk kierowania ogniem, trzech lub czterech stacji radiolokacyjnych AN/TPQ-36, ośmiu kontenerowych wyrzutni pocisków rakietowych AIM-120 AMRAAM zamontowanych na ciężarówkach i trzech lub czterech MSP 500 do identyfikacji celu i oceny skutków rażenia.
Poddźwiękowy przeciwokrętowy pocisk manewrujący (sea-skimming, czyli poruszający się tuż nad powierzchnią wody) Naval Strike Missile.
Wszystkie zdjęcia: Andrzej Pawłowski