Amerykański biuletyn wojskowy Operational Environment Watch wspomniał w sierpniowym numerze o planach Kremla dotyczących wykorzystania dronów do pomocy artylerzystom. Zdaniem twórców biuletynu rosyjskie wojsko sprawdza możliwość wskazywania celów będących poza polem widzenia strzelca przez nieuzbrojone drony. W przyszłości małe bezpilotowce miałyby pomóc w kierowaniu ogniem baterii rosyjskiej artylerii. Wykorzystanie dronów skutkowałoby szybkim i dokładnym wstrzeleniem się w pozycje przeciwnika.

Już teraz pojawiły się wzmianki o testowaniu takich rozwiązań z wykorzystaniem bezpilotowca Orłan-10, dysponującego zasięgiem do dziesięciu kilometrów. Dron ten jest w stanie zidentyfikować cele za pomocą wbudowanych kamer wideo i wysłać obraz na stanowiska dowodzenia dywizjonu artylerii. Poza tym jest w stanie krążyć nad celem i pozwolić na szybszą i bardziej dokładną ocenę spowodowanych zniszczeń. Niejako zastępuje stanowiska obserwacji i kierowania ogniem artylerii.

Analitycy OE Watch, twierdzą że integracja UAV-ów z rosyjską artylerią będzie stanowić małą niespodziankę. Federacja Rosyjska, tak jak w przeszłości ZSRR, wprowadziła prymat artylerii w siłach zbrojnych, podczas gdy wiele zachodnich armii skupiło się na rozwoju piechoty w wojskach lądowych. Zmotoryzowany piechota i czołgi są nadal niezbędne do zajęcia utrzymania zdobytej ziemi, ale zwykle planuje się, że zdecydowana większość zniszczeń będzie spowodowana przez artylerię. Systemy artyleryjskie mają zasięg rażenie daleko wykraczający poza zakres widzenia gołym okiem. Na przykład samobieżne haubicoarmaty MSTA-S kalibru 152 milimetrów mają zasięg od 29 do 36 kilometrów i opierają się na wysuniętych obserwatorach, którzy odnajdują cele i podają ich prawidłowe koordynaty, w razie potrzeby na bieżąco je koordynując. Zdaniem twórców tekstu zamieszczonego w OE Watch zastosowanie UAV-ów do tego celu jest bardzo ważnym krokiem do nadania artylerii roli głównego czynnika na polu walki.

(armyrecognition.com; Mike1979 Russia, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)