27 listopada 2014 roku w Krakowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Thales oraz Akademią Górniczo-Hutniczą. W ramach umowy Thales i AGH będą rozwijać wspólne projekty badawczo-naukowe w zakresie nowoczesnych technologii. Celem współpracy jest także wsparcie w rozwoju przyszłych pokoleń inżynierów. Współpraca była możliwa dzięki wsparciu Ambasady Francji w Polsce, Konsula Francji w Krakowie oraz Instytutu Francuskiego.
Wspólne projekty dotyczyć będą rozwoju możliwości sektora przestrzeni kosmicznej, obronności, bezpieczeństwa oraz inteligentnych systemów transportowych. Głównymi beneficjentami programu będą studenci i absolwenci Akademii. Umowa zakłada organizację praktyk oraz staży, a także pomoc w przygotowywaniu prac badawczych studentów, doktorantów i pracowników uczelni.
Obecny na spotkaniu prezes firmy Thales Polska, Paweł Piotrowski, podkreślił, że rozwój innowacji jest kluczowy dla Thales. – Thales inwestuje dwadzieścia procent swoich rocznych dochodów w prace badawczo-rozwojowe. Taka strategia skutkuje bezpośrednim zastosowaniem opracowywanych innowacji w Polsce, na przykład w zakresie rozwiązań dla systemów sterowania ruchem kolejowym.
– Thales w przeciągu ostatnich lat stworzył środowisko sprzyjające rozwojowi innowacji dzięki licznym inwestycjom oraz dzięki współpracy z naszymi partnerami. Rozwijamy wspólne projekty z ponad pięćdziesięcioma wiodącymi uczelniami i laboratoriami badawczymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Niezmiernie cieszę się faktem dołączenia ekspertów oraz obiecujących talentów z Polski do grupy wiodących naukowców – podkreślił Marko Erman, Wiceprezes i Dyrektor techniczny firmy Thales.
– Często podkreślamy, jak silne związki z przemysłem i biznesem ma AGH – mamy przecież prawie trzysta umów o ścisłej współpracy z dużymi przedsiębiorstwami z wielu branż. Współpraca z firmą Thales, ze względu na ogromny potencjał tejże, ma jednak dla nas znaczenie wyjątkowe (również ze względu na świetne relacje AGH z francuskimi instytutami badawczymi, czy uczelniami). Jestem pewien, że obie strony umowy wiele na niej zyskają – powiedział Prorektor do spraw Współpracy AGH, profesor Tomasz Szmuc.
Uroczystość podpisania porozumienia swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie oraz Instytutu Francuskiego w Polsce.
(informacja prasowa Thalesa)