Komisja Europejska poinformowała, że niebawem Rada przedłuży operację wojskową EUFOR RCA w Republice Środkowej Afryki do 15 marca 2015 roku. O dłuższą obecność wnioskowały władze afrykańskiego kraju. Pod względem prawnym nie będzie żadnego kłopotu, ponieważ członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ porozumieli się w sprawie odnowienia mandatu unijnej misji. Oświadczono, że przedłużenie obecności żołnierzy z państw Unii Europejskiej ma na celu przygotowanie (ustabilizowanie) kraju. Wówczas będzie możliwe przejęcie samodzielnej odpowiedzialności przez będącą ciągle w organizacji operację pokojową Organizacji Narodów Zjednoczonych, MINUSCA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic).

Misja EUFOR RCA liczy obecnie około pięciuset żołnierzy. Początkowo powołano ją na okres nie przekraczający pół roku. Formalną decyzję podjęto w lutym bieżącego roku, a działalność rozpoczęła 1 kwietnia. Zadaniem stało się zapewnienie wsparcie w strefie Bangi. W tym czasie miała zakończyć się organizacja operacji MINUSCA. Misja Narodów Zjednoczonych przejęła formalną odpowiedzialność za działania w Republice Środkowoafrykańskiej wraz z dniem 15 września 2014 r. Jej poprzedniczką była międzynarodowa operacja MISCA, licząca sześć tysięcy żołnierzy i prowadzona pod przewodnictwem Unii Afrykańskiej.

Operacja wojskowa EUFOR RCA to reakcja na eskalację przemocy między bojówkami chrześcijańskimi a muzułmańskimi w Republice Środkowoafrykańskiej, do której doszło w marcu 2013 r. Wówczas muzułmańscy rebelianci z ugrupowania Seleka zajęli stolicę kraju, Bangę. Na domiar złego wspierani przez najemników z Czadu i Sudanu zaczęli dokonywać ataków na ludność cywilną. Działając w samoobronie chrześcijańska większość chwyciła za broń, tworząc bojówki pod nazwą Antybalaka. Tak zaczął się konflikt o niskiej intensywności, któremu próbowała zaradzić Unia Afrykańska przy udziale unijnej misji wojskowej. Żołnierze EUFOR RCA zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację w rejonie dzielnic trzeciej i piątej w Bandze oraz w rejonie portu lotniczego M’Poko. Obszar portu zostanie przekazany żołnierzom MINUSCA pod koniec bieżącego roku, a pozostałe rejony nadal pozostaną obszarem działania żołnierzy państw UE.

(ria.ru)