Rzecznik prasowy Południowego Okręgu Wojskowego poinformował, że pod Krasnodarem rozpoczął służbę pułk wyposażony w systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-400 Triumf oraz mobilne kompleksy rakietowo-artyleryjskie Pancyr-S, których zadaniem będzie ochrona tych pierwszych. Głównym celem pułków S-400 jest zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej i terytorium południowych granic kraju. Baterie zestawów będą bronić obiektów przemysłowych i energetycznych, a także komponentów sił zbrojnych i linii komunikacyjnych przed atakami z powietrza. Zestawy S-400 trafiły w miejsce docelowe prosto z rakietowego poligonu wojskowego Kapustin Jar, położonego w północno-zachodniej części okręgu astrachańskiego.

Trzy inne regimenty zestawów S-400 Rosjanie rozmieścili w pobliżu Moskwy, czwarty zaś jest obecnie w fazie wdrażania. Kolejne trzy Rosjanie rozrzucili po całym terytorium państwa. Pierwszy znajduje się w Nachodce (Nadmorski Kraj, przy granicy z Chinami), drugi z kolei w Obwodzie Kaliningradzkim (Flota Bałtycka), a ostatni, niedawno wdrożony do służby, w Noworosyjsku (Południowy Okręg Wojskowy). Wkrótce S-400 wejdzie do służby liniowej na Półwyspie Kolskim.

Zgodnie z dalekosiężnymi planami do 2020 roku Rosja ma mieć dwanaście pułków S-400 Triumf (niedawno zarzekano się, że będzie ich aż dwadzieścia osiem), z których każdy składać się będzie z dwóch dywizjonów (po osiem wyrzutni w każdym). Docelowo miejscem ich lokalizacji będą przygraniczne tereny Rosji. Co więcej, do tego czasu Rosjanie planują zacząć rozmieszczanie opracowywanego systemu S-500, który wraz z S-400 będzie stanowił trzon obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rosji.

S-400 Triumf jest systemem obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Kompleks jest zdolny do rozpoznania celów w odległości do 600 kilometrów. Może zwalczać jednocześnie 36 celów w odległości do 400 kilometrów i lecących na wysokości 30 kilometrów. System jest w pełni zautomatyzowany i przeznaczony do likwidacji różnych środków napadu powietrznego, w tym samolotów, bezzałogowych aparatów latających i rakietowych pocisków balistycznych.

(defencetalk.com, na zdjęciu rosyjski system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400 Triumf, fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported