Białoruskie siły zbrojne przetestowały przeciwlotniczy system rakietowy Tor-M2. Próby ogniowe miały dość duże znaczenie, były to bowiem pierwsze tego typu działania na terytorium Białorusi. Do tej pory testy odbieranych zestawów odbywały się w Rosji, na poligonie w Aszułuku. Podczas ćwiczeń taktycznych sprawdzono działanie trzeciej, dostarczonej w grudniu baterii systemu Tor-M2. Ćwiczenia odbyły się z udziałem jednostek 120. Brygady Rakietowej wojsk przeciwlotniczych wchodzącej w skład Zachodniego Dowództwa Taktycznego Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Białorusi mieszczącego się w Homlu.
Białoruski minister obrony Jurij Żadobin powiedział, że celem ćwiczeń wojskowych było, oprócz prób ogniowych, sprawdzenie gotowości żołnierzy do wykonywania misji szkoleniowych i samodzielnego działania w szybko zmieniającej się sytuacji na polu walki. – Wystrzeliliśmy cztery pociski i wszystkie trafiły w cel – podkreślił Żadobin. To lepszy wynik niż podczas ubiegłorocznych testów w Rosji. 4 września przeprowadzono bowiem bojowe próby białoruskich baterii Tor-M2 na poligonie Aszułuk w Rosji. Strzelanie odbyło się podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń „Współpraca Bojowa 2013”. Wówczas cztery pociski rakietowe zniszczyły trzy cele.
W skład baterii systemu przeciwlotniczego Tor-M2 (w kodzie NATO: SA-15 Gauntlet) wchodzą cztery wyrzutnie rakiet na podwoziu kołowym, każda z nich wyposażona w osiem pocisków rakietowych 9M331, oraz stacja radiolokacyjna odpowiedzialna za wykrywanie wrogich obiektów i naprowadzanie pocisków na cel. Bateria jest w stanie jednocześnie przechwycić do szesnastu celów lecących z dowolnego kierunku z prędkością 700 metrów na sekundę na wysokości 10 kilometrów. Właściwości te uzyskano dzięki połączeniu pionowej wyrzutni ze zwiększoną manewrowością pocisku. Zasięg systemu wynosi 12 kilometrów. Tor-M2 zapewnia ochronę przed samolotami, śmigłowcami, bezpilotowcami i pociskami manewrującymi.
Docelowo na Białorusi znajdzie się dziesięć przeciwlotniczych zestawów rakietowych TOR-M2E. Ich dostawy są pokłosiem porozumienia, które Moskwa i Mińsk podpisały w lutym 2009 roku. Dotyczy ono wspólnej ochrony przestrzeni powietrznej nad terytoriami tych dwu państw i stworzenia zintegrowanej sieci regionalnej obrony powietrznej. Sieć składa się z pięciu baz wojsk lotniczych, dziesięciu punktów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zaplecza technicznego oraz jednej stacji nasłuchu radioelektronicznego. Białorusko-rosyjska sieć jest częścią Wspólnego Systemu Obrony Przeciwlotniczej WNP.
(armyrecognition.com)