Czeski resort obrony poinformował o zawarciu umowy, na której mocy tamtejsze wojska lądowe otrzymają trzecią i jednocześnie ostatnią partię czternastu czołgów podstawowych Leopard 2A4. Wozy przejdą remonty główne i ograniczoną modyfikację. Dostawy potrwać mają do końca 2026 roku. Oprócz tego finalizowane mają być rozmowy dotyczące utworzenia zdolności serwisowych w czeskim przemyśle zbrojeniowym.

Umowę z przedstawicielami Rheinmetall Landsysteme GmbH podpisał w imieniu strony czeskiej Lubor Koudelka, dyrektor departamentu uzbrojenia czeskiego resortu obrony. Zakres modyfikacji obejmować ma montaż systemów łączności i zarządzania informacjami. Zakupiono też pakiet narzędzi i części zamiennych oraz zapas amunicji. Wartość umowy opiewa na 3,98 miliarda koron netto (około 670 milionów złotych).

– Kontynuujemy modernizację nie tylko naszych oddziałów pancernych, ale także całego wojska – powiedziała ministerka obrony Jana Černochová. – To kolejny krok w kierunku pozbycia się starej rosyjskiej broni i jednocześnie zwiększenia naszych możliwości.

Pierwszą partię liczącą czternaście maszyn przekazano na podstawie zawartej w październiku 2022 roku umowy międzyrządowej. Pierwszy Leopard trafił do Czech dwa miesiące później, ostatni – w listopadzie ubiegłego roku. Drugą czternastkę zamówiono pod koniec lipca; dostawy zakończą się z początkiem 2026 roku. Dwie pierwsze transze przekazano nieodpłatnie jako rekompensatę dla Pragi za czołgi T-72M1 dostarczone walczącej Ukrainie.

W ramach dwóch pierwszych transz pozyskano też dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Pierwszy egzemplarz został już dostarczony czeskim pancerniakom. Docelowo czeskie wojska pancerne w ciągu najbliższych dwóch lat wzmocnią swój potencjał o czterdzieści dwa Leopardy 2A4 i dwa wozy zabezpieczenia technicznego. Wszystkie będą służyć w 73. Batalionie Czołgów w Přáslavicach.

Odkąd rozpoczęliśmy finansowanie Konfliktów przez Patronite i Buycoffee, serwis pozostał dzięki Waszej hojności wolny od reklam Google. Aby utrzymać ten stan rzeczy, potrzebujemy 1700 złotych miesięcznie.

Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.

Rozumiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na to, by nas sponsorować, ale jeśli wspomożecie nas finansowo, obiecujemy, że Wasze pieniądze się nie zmarnują. Nasze comiesięczne podsumowania sytuacji finansowej możecie przeczytać tutaj.

MARZEC BEZ REKLAM GOOGLE 84%

Dzisiejsza umowa nie stanowi zaskoczenia. Kupno trzech kompanii było zapowiadane już dużo wcześniej przez czeski resort obrony. Mimo że Leopardy 2A4 to konstrukcja mająca już najlepsze lata za sobą, stanowią nieocenione wzmocnienie czeskich wojsk pancernych, pozwalające na przeskok generacyjny. Dziś podstawę czeskich wojsk pancernych stanowi trzydzieści czołgów T-72M4CZ. Rezerwę stanowi pewna liczba niemodernizowanych T-72M1, jednak większość przekazano na wschód w ramach pomocy wojskowej.

Czołgi rodziny T-72 naszego południowego sąsiada trapione są przez problemy ze sprawnością. Pogłębia je fakt, że w związku z trwającą wojną wiele państw „wyczyściło” magazyny z części zamiennych, przez co dostęp do nich jest mocno ograniczony. Dzięki przejęciu kolejnych Leopardów w całości można by wycofać z jednostek liniowych czołgi T-72M4CZ i skierować je do rezerwy sprzętowej.

Kilka miesięcy wcześniej szef departamentu logistyki czeskiego resortu obrony, generał dywizji Robert Bielený, stwierdził, że dodatkowe wozy pozwolą na generacyjną wymianę uzbrojenia i zwiększą możliwości budowanej ciężkiej dywizji. Potwierdzono przy tym zamiar pozyskania z zasobów niemieckiego przemysłu kolejnych czternastu Leopardów 2A4. Przejęcie starszych czołgów nie przeszkodzi w pozyskaniu fabrycznie nowych Leopardów 2A8.

„Czwórki” pomogą czeskim pancerniakom zdobyć doświadczenie w obsłudze niemieckich maszyn, a tym samym stworzą warunki do przejścia na nowy typ czołgu odpowiadającego standardom NATO, zanim (o ile dojdzie do podpisania umowy) otrzymają docelowe „ósemki”. Praga ma kupić nawet do siedemdziesięciu siedmiu „ósemek” w ramach wspólnie negocjowanego zakupu z Niemcami. W ramach pierwszej transzy kupionych zostanie sześćdziesiąt jeden czołgów w kilku wersjach.

Pozostałe szesnaście Leopardów 2A8 zostanie kupionych w przyszłości na mocy prawa opcji. Dodatkowo według pojawiających się informacji czeski przemysł uczestniczyłby w produkcji elementów do nowych maszyn. Kupno nowej generacji Leopardów ogłosili także Litwini i Chorwaci. Po 2030 roku czeskie wojska lądowe mogłoby mieć w służbie czynnej lub w rezerwie ponad sto czołgów Leopard dwóch typów, co pozwoliłoby w całości (i z nawiązką) zastąpić posowiecki sprzęt.

Roman Mifek, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International