Europejska agencja współpracy zbrojeniowej OCCAR poinformowała o podpisaniu umowy w imieniu litewskiego rządu, na której mocy wojska lądowe Litwy otrzymają kolejne transportery opancerzone Boxer, noszące lokalne oznaczenie Vilkas. Umowa oprócz samych transporterów obejmuje również opracowanie nowego modułu przeznaczonego do zadań inżynieryjnych. Kontrakt podpisano w ubiegłym tygodniu, jednak poinformowano o tym dopiero teraz.
Osobną kwestią jest również mała liczba zamówionych wozów. Jeszcze w połowie ubiegłego roku Litwini informowali o prowadzonych negocjacjach w sprawie zakupu 120 Vilkasów. Wówczas planowano, że stosowny kontrakt zostanie podpisany jesienią. Obecny kontrakt przewiduje dostawy jedynie dwudziestu siedmiu transporterów wraz z pakietem logistycznym.
Decyzję o pozyskaniu dodatkowych transporterów poprzedziła analiza rynku oraz ocena alternatywnych platform i kosztów ich utrzymania. Zasięgnięto również opinii wojskowych. Ostatecznie zapadła decyzja o pozostaniu przy platformie Boxer. Nowy kontrakt zwiększy flotę litewskich transporterów do 116 pojazdów.

Vilkas podczas defilady w Wilnie.
(Jaunuolis, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)
Pewną wskazówką, dlaczego nie zamówiono od razu planowanych 120 egzemplarzy, jest właśnie nowy wariant pojazdu. Do tej pory Litwini pozyskali Vilkasy w dwóch odmianach: cztery w wersji dowodzenia i resztę w wersji bojowej. Ten drugi wariant Vilkasa uzbrojony jest w izraelską bezzałogową wieżę Samson Mk 2, produkowaną przez spółkę Rafael Advanced Defence Systems, z armatą automatyczną Mk44S Bushmaster II kalibru 30 milimetrów, sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i wyrzutnię ppk Spike‑LR.
Niewykluczone, że zamówione przed tygodniem kolejne Vilkasy zostaną dostarczone w odmianie bojowej, zaś brakujące względem wcześniejszych zapowiedzi wozy będą pojazdami specjalistycznymi. Litwini mogą więc rozdzielić kolejne odmiany na poszczególne umowy. Z drugiej strony według komunikatu OCCAR nowy moduł ma być przeznaczony w głównej mierze do zwalczania min i będzie kompatybilny z dotychczas używanymi przez litewskie wojska zmechanizowane odmianami Boxerów.
Tu nie Netflix – za nic nie trzeba płacić. Jak długo będziemy istnieć, tak długo dostęp do naszych treści będzie darmowy. Pieniądze są jednak niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować.
Odkąd rozpoczęliśmy finansowanie Konfliktów przez Patronite i Buycoffee, serwis pozostał dzięki Waszej hojności wolny od reklam Google. Aby utrzymać ten stan rzeczy, potrzebujemy 1700 złotych miesięcznie.
Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.
Nasze comiesięczne podsumowania sytuacji finansowej możecie przeczytać tutaj.
Siły zbrojne Litwy zamówiły pierwszą partię Vilkasów w 2016 roku. Dzięki temu możliwe było przezbrojenie dwóch z czterech batalionów brygady zmechanizowanej „Geležinis Vilkas” (Żelazny Wilk). Kupno dodatkowych Boxerów pozwoli na całkowite przezbrojenie brygady w nowoczesne wozy oraz wycofanie przestarzałych transporterów opancerzonych M113A1/A2 i wozów dowodzenia M577.
Litwini od lat intensywnie modernizują wojska lądowe. Wcześniej kupili dwadzieścia jeden armatohaubic samobieżnych PzH 2000 (z czego szesnaście wprowadzono do służby liniowej) za 58,3 miliona euro i 200 samochodów JLTV za 145 milionów dolarów. W 2021 dokupiono kolejne 300 JLTV. Zastąpią one między innymi część przekazanych Ukrainie transporterów opancerzonych M113.
W grudniu Litwini podpisali umowę na dostawy ośmiu systemów artylerii rakietowej M142 HIMARS i zwiększyli liczebność artylerii lufowej. Rząd w Wilnie podpisał umowę z francuską Nexter Group w sprawie zakupu osiemnastu kołowych armatohaubic samobieżnych CAESAR NG, będących rozwinięciem dobrze znanych CAESAR‑ów. Tym samym Litwa stała się trzecim użytkownikiem CAESAR‑ów w najnowszej odmianie i dziesiątym w ogóle. Oprócz tego resort obrony chce do końca roku podpisać umowę na ponad sto czołgów Leopard 2A8.