Dzisiaj w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso zwodowano siódmy i jak na razie ostatni modułowy okręt patro­lowy typu Thaon di Revel (znanego też jako Pattugliatore Polivalente d’Altura – PPA). Okręt otrzymał nazwę Domenico Millelire i numer burtowy P436. Jednostka jest drugim okrętem serii wybudowanym w konfiguracji Full, co oznacza, że w rzeczywistości jest pełnoprawną fregatą wielozadaniową, a nie tylko okrętem patrolowym.

W uroczystości uczestniczyli między innymi wiceadmirał Giuseppe Berutti Bergotto, zastępca szefa sztabu włoskiej marynarki wojennej, Massimo Scialpi, zastępca dyrektora OCCAR, i Dario Deste, dyrektor generalny działu Fincantieri Naval Vessels Division. Matką chrzestną jednostki została Franca Millelire, krewna Domenica – zmarłego w 1827 roku oficera marynarki wojennej Królestwa Sardynii. Okręt rozpocznie służbę w 2026 roku.

Okręty patrolowe typu PPA powstały w ramach szerszego planu moder­ni­za­cji Marina Militare, zatwierdzonego w 2015 roku. Włosi planowali początkowo budowę sześciu modułowych jednostek o długości całkowitej 143 metrów, które w zależności od rodzaju wykony­wa­nych zadań mogą zostać doposażone w dodatkowe moduły uzbrojenia i czujniki. Jeszcze w tym samym roku zamówienie rozszerzono o kolejną jednostkę.

Włosi opracowali trzy warianty uzbrojenia i wyposażenia jednostek. Wspólne dla wszystkich jest uzbro­jenie artyleryjskie złożone z armaty kalibru 127 milimetrów, kolejnej kalibru 76 mili­metrów i dwóch działek 25‑mili­met­ro­wych. W wariancie podstawowym, określanym jako Light, przewidziano wyłącznie uzbrojenie artyleryjskie, a okręty zoptymalizowane są do misji patrolowych. W konfiguracji „lekkiej” dostarczono dwa pierwsze okręty typoszeregu.

Drugi wariant określono jako Light+. Okręty w konfiguracji „średniej” mają znacznie podniesione zdolności zwalczania celów powietrznych dzięki systemowi przeciwlotniczemu SAAM-ESD (Surface Anti-Air Missile – Extended Self Defense). System składa się z dwóch ośmiokomorowych wyrzutni pionowych Sylver A50 dla pocisków przeciw­lot­ni­czych rodziny Aster. W związku z montażem dodatkowego uzbrojenia okręt wyposażono w nowy radar z aktyw­nym elektro­nicz­nym skanowa­niem fazowym (AESA) Kronos Quad i zmody­fi­ko­wany system zarządzania walką Leonardo SADOC.

Okręty w ostatniej, najcięższej kon­fi­gu­ra­cji Full będą w zasadzie fregatami rakietowymi. Oprócz wymienionego wyżej uzbrojenia otrzymają wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Teseo Mk 2/E i kompleks ZOP. Wszystkie okręty mają również dwie przestrzenie pod zabudowę modułową: na śródokręciu i na rufie.

Początkowo zakładano, że wszystkie siedem okrętów zasili Marina Militare. Ale pod koniec 2023 roku rząd Indonezji rozpoczął starania o jak najszybsze pozyskanie włoskich PPA w celu wzmocnienia swojej marynarki wojennej. Według poja­wia­ją­cych się wówczas informacji mowa była o odkupieniu jednostek przeznaczonych dla włoskiej floty. W marcu 2024 roku oba rządy sfinalizowały rozmowy na temat przejęcia włoskich okrętów.

W ramach wartego 1,18 miliarda euro kontraktu Indonezja otrzyma dwa PPA budowane pierwotnie dla włoskiej marynarki: Marcantonio Colonna (P434) i Ruggiero di Lauria (P435). Pierwszy znajduje się na etapie prób morskich drugiego zwodowano w październiku ubiegłego roku i od tego czasu trwają prace wyposażeniowe. Według włoskiej prasy od kwietnia trwają rozmowy między włoskim resortem obrony a Fincantieri w sprawie dostarczenia pary dodatkowych okrętów typu Thaon di Revel dla włoskiej floty w miejsce przekazanych Indonezji.