Amerykańska filia SIG Sauera poinformowała 2 lutego o zakończeniu dostaw prototypów mających rywalizować w programie NGSW (Next Generation Squad Weapon), którego celem jest wybór nowej generacji broni strzeleckiej dla US Army. Zgodnie z wymogami postępowania SIG Sauer dostarczył dwa typy broni. Pierwszym jest karabinek automatyczny NGSW-R (R – Rifle), mający stać się następca M4, drugim – ręczny karabin maszynowy NGSW-AR (AR – Automatic Rifle), czyli następca M249. Wraz z karabinami dostarczono partie prototypowej amunicji kalibru 6,8 milimetra.

– Ten historyczny moment jest kulminacją niesamowitej współpracy pomiędzy amerykańskimi wojskami lądowymi a SIG – podsumował zakończenie dostaw prezes SIG Sauer Inc. Ron Cohen. – Wyrażamy uznanie dla dowództwa wojsk lądowych za wizję podjęcia tego monumentalnego procesu zamówień i za to, że pozostało czujne w swojej misji wprowadzenia nowoczesnego, transformacyjnego systemu broni na pole walki.

Konstrukcyjnie SIG Sauer NGSW bazuje na rodzinie karabinów i karabinków MCX oferowanej klientom rządowym i indywidualnym od roku 2015. Jest to kolejna broń „w stylu M16″ działająca na zasadzie krótkiego ruchu tłoka gazowego. W przypadku NGSW-AR zdecydowano się na zasilanie z taśmy. Karabin tego typu ma być o 40% lżejszy niż M249. Oba typy broni są wyposażone w integralne tłumiki SIG Next Generation Suppressors.



SIG Sauer NGSW został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na AUSA 2019, zaś pierwsze egzemplarze dostarczono w czerwcu ubiegłego roku. Konstrukcja cały czas ewoluuje dzięki ścisłej współpracy z żołnierzami wojsk lądowych i piechoty morskiej, którzy na bieżąco zgłaszają opinie i zastrzeżenia.

Program NGSW wymaga, aby oferenci dostarczyli także amunicję kalibru 6,8 milimetra swojego pomysłu. SIG Sauer zdecydował się na amunicję hybrydową 6,8×51. Ma ona charakteryzować się zmniejszoną masą w stosunku do amunicji 6,8×43, którą opracował Remington na zlecenie Dowództwa Operacji Specjalnych (USSOCOM) w latach 2002–2004, przy jednocześnie większej mocy obalającej pocisku. Firma mówi tutaj ogólnikowo o większej prędkości wylotowej i wytrzymałości na wysokie ciśnienie.



Pentagon przedstawił bardzo napięty harmonogram: chce dokonać wyboru NSGW w pierwszym kwartale roku budżetowego 2022, co oznacza ostatni kwartał bieżącego roku kalendarzowego. Zakładane tempo jest imponujące, bowiem pierwsze seryjne egzemplarze NGSW-R i NGSW-AR mają zacząć trafiać do jednostek liniowych w czwartym kwartale roku budżetowego 2022, czyli latem roku 2022. Właśnie jednostki walczące na pierwszej linii mają być głównym użytkownikiem NGSW, pozostałe formacje jeszcze przez długi czas zachowają M4 i M249.

US Army planuje kupić 250 tysięcy sztuk, jednak bez ujawniania proporcji między karabinkami a karabinami maszynowymi. Do tego dochodzi jeszcze zakup 150 milionów sztuk amunicji kalibru 6,8 milimetra, części zamiennych, narzędzi i wsparcie inżynieryjne. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 10 milionów dolarów w pierwszym roku i 150 milionów dolarów rocznie po uruchomieniu produkcji seryjnej.

Rywalami SIG Sauera są General Dynamics Ordnance and Tactical Systems i Textron. Ten pierwszy oferuje RM227 w nietypowym w ostatnich latach układzie bull-pup, w wersji ręcznego karabinu maszynowego zasilanego z magazynków. Bardzo tajemniczy jest mechanizm działania broni, mający poprawić celność nawet przy strzelaniu długimi seriami i ogniem ciągłym, a nazwany przez producenta gas and recoil-operated, impulse averaged, air-cooled. Nazwa sugeruje połączenie odprowadzania gazów z odrzutem lufy, ale szczegóły pozostają nieznane.



Razem z RM227 oferowana jest amunicja 277 TVCM opracowana przez True Velocity. Jej wyróżnikiem jest łuska z polimerów, zaś materiał miotający ma być gęstszy i nie zawierać metali ciężkich. Takie rozwiązania mają zmniejszyć masę amunicji i oddziaływanie na komorę nabojową i mechanizm zamka wysokich temperatur powstających podczas spalania ładunku miotającego, a tym samym przedłużyć żywotność broni.

Proponowany przez Textrona AAI jest kolejną konwencjonalną konstrukcją „w stylu M16″. Firma w ofercie postawiła przede wszystkim na innowacyjną „łuskową amunicję teleskopową”, aczkolwiek nie udziela zbyt wielu informacji na ten temat. Rozwiązanie to ma zapewnić lepsze niż u konkurencji parametry balistyczne i mniejsze rozmiary nabojów, ale jednocześnie oceniane jest jako najbardziej ryzykowne.

Na zakończenie warto wspomnieć, że w styczniu 2017 roku SIG Sauer P320 został zwycięzcą programu XM17 Modular Handgun System (MHS) na nowy pistolet służbowy dla US Army. W marcu roku 2018 P320 w wersji standardowej M17 i kompaktowej M18 został wybrany przez Korpus Piechoty Morskiej.

Zobacz też: Chiny chcą budować hydroelektrownię na Nilu Białym

(military.com, sigsauer.com)

SIG Sauer