Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że zmodernizowany okręt podwodny K-328 Leopard projektu 971 Szczuka-B opuścił halę produkcyjną stoczni w Siewierodwińsku. W jednostce przeprowadzono kompleksową wymianę instalacji: elektroniki pokładowej, układów sterowania, systemów łączności, nawigacyjnych i hydroakustycznych oraz bojowego systemu informacji i dowodzenia (BIUS). Ponadto okręt przystosowano do użycia pocisków manewrujących 3M‑14 Kalibr‑PŁ z wyrzutni torpedowych i zmniejszono jego sygnaturę akustyczną.
Wśród jednostek projektu 971 K-328 Leopard jest pierwszym okrętem, który przeszedł w stoczni Zwiezdoczka głęboką modernizację. Nie jest to koniec prac, reszta odbędzie się jednak przy nabrzeżu. Nie podano nawet orientacyjnej daty przekazania okrętu marynarce ani też terminu testów poprawności działania systemów okrętowych.
Budowa K-328 – ósmej jednostki projektu 971 – w stoczni Siewmasz zaczęła się 26 października 1988 roku. Okręt wytoczono z hali stoczniowej 28 czerwca 1992 roku i przedostatniego dnia roku przyjęto na stan marynarki wojennej. W stoczni remontowej przebywał od 2011 roku. Wcześniej zapowiadano, że wróci do służby jeszcze w 2016 roku. Rosjanie udostępnili również nagranie z ceremonii zakończenia prac modernizacyjnych:
W sierpniu marynarce wojennej oddano okręt projektu 971U – K-157 Wiepr. W tym przypadku również odnowiono lub wymieniono wiele urządzeń i mechanizmów oraz przystosowano wyrzutnie torped do odpalania Kalibrów. Pociski tego typu niedawno przetestowała załoga okrętu podwodnego Kazań projektu 885M. Według oficjalnych wiadomości pocisk trafił w cel oddalony o 1000 kilometrów. Kazań znajdował się na Morzu Białym i trafił w obiekt na poligonie Cziża w obwodzie archangielskim. Komunikat ten być więc nie do końca zgodny z prawdą, gdyż okręt mógł się znajdować 400–500 kilometrów od celu.
Flota Północna (kilka dni temu pisaliśmy o nowym rozdziale w jej historii) dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi projektu 971, z których cztery – Tigr (K-154), Giepard (K-335), Wiepr (K-157) i Pantiera (K-317) – są w pełni sprawne i pozostają w służbie. Wołk (K-461) znajduje się jeszcze na etapie naprawy, a Leopard jest przygotowywany do przekazania podwodnikom. Wszystkie należą do 24. Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Wiepr, Wołk i Leopard razem z Bratskiem i Samarą mają być nosicielami Kalibrów.
Zobacz też: Iran: Kim będzie następca Alego Chameneia?
(mil.ru, defenseworld.net)