Izraelskie przedsiębiorstwo Rafael Advanced Defense Systems poinformowało wczoraj o dostarczeniu pierwszej baterii systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Żelazna Kopuła (Iron Dome / Kipat Bar’zel) amerykańskim wojskom lądowym. Przekazanie uzbrojenia nastąpiło po ponad roku od podpisania kontraktu. Symboliczna uroczystość odbyła się w Izraelu z udziałem przedstawicieli tamtejszego ministerstwa obrony i gospodarki, w tym kierujących resortami Bennym Gancem i Amirem Perecem. Ponadto wzięli w niej udział reprezentanci Organizacji Obrony Przeciwrakietowej i Dyrektoriatu Badań i Rozwoju Obronnego (DDR&D).
Druga bateria trafi do Stanów Zjednoczonych w bliżej niesprecyzowanej przyszłości, ale dostawy odbędą się zgodnie z harmonogramem. Według generała brygady Briana Gibsona, pełniącego funkcję dyrektora zespołu do spraw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, druga bateria pojawi się w lutym 2021 roku.
Today the Israel Missile Defense Organization in the Ministry of Defense, delivered the first of two Iron Dome Defense System batteries to the U.S. Army. A symbolic event was held at the Iron Dome production line of defense contractor, Rafael Advanced Systems 1/2 pic.twitter.com/kkfkfMAXTs
— Ministry of Defense (@Israel_MOD) September 30, 2020
Bezpośrednio po dotarciu z Izraela wyrzutnie, pociski i stacje radiolokacyjne zostaną przetransportowane na poligon White Sands w Nowym Meksyku. Najpierw rozpoczną się pierwsze szkolenia teoretyczne i praktyczne z obsługi nowego sprzętu, a później – pierwsze strzelania.
Po próbie generalnej, podczas której efektory zniszczą pocisk manewrujący, system pojawi się w Fort Bliss, na poligonie Dowództwa Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych i w centrum testowym położonym na granicy Teksasu i Nowego Meksyku. Tam będzie możliwe ogłoszenie gotowości operacyjnej, co ma nastąpić we wrześniu i grudniu 2021 roku, choć wskazuje się, że termin ten jest nieosiągalny i nastąpi to zdecydowanie później.
3 sierpnia Raytheon Missiles & Defense i Rafael podpisały umowę joint venture, w której myśl w Stanach Zjednoczonych powstanie zakład produkujący zestawy Iron Dome. Nowe partnerstwo otrzymało nazwę Raytheon RAFAEL Area Protection Systems.
W październiku 2019 roku Waszyngton podpisał z Organizacją Obrony Przeciwrakietowej Izraela kontrakt zakładający dostawę dwóch baterii Iron Dome. System służył będzie do ochrony sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w obszarach zagrożonych. Zamówienie obejmuje dwa stanowiska dowodzenia i stacje radiolokacyjne IAI Elta EL/M-2084 MMR (Multi-Mission Radar), dwanaście wyrzutni i 480 pocisków Tamir.
Z izraelskim systemem wiązano o wiele większe plany. W marcu amerykańskie siły zbrojne zrezygnowały jednak z zakupu dwóch kolejnych baterii. Z różnych powodów okazało się jednak, że Kipat Bar’zel nie spełniała całości pokładanych w niej nadziei. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, głównymi przyczynami były odmowę Izraela w sprawie przekazania kodu źródłowego systemu, wrażliwość na ataki cybernetyczne i obawa o kompatybilność z istniejącymi amerykańskimi rozwiązaniami.
Od tego czasu pojawiły się nawet alternatywne sposoby wykorzystania Żelaznej Kopuły. Senator John Boozman lobbował w Pentagonie, aby ten zadecydował o rozmieszczeniu jednej baterii na Bliskim Wschodzie.
Zobacz też: Korea Południowa zbuduje własną Żelazną Kopułę
(jpost.com)