Według informacji opublikowanych przez Asian Military Review Królewskie Tajlandzkie Wojska Lądowe odebrały pojazd opancerzony Black Widow Spider w układzie 8 × 8. Uroczystość odbyła się 9 lipca. Nowy pojazd trafił w ręce żołnierzy, którzy przez rok będą testować, jak radzi sobie w warunkach poligonowych. Próby odbywać się będą w centrum piechoty w Fort Thanarat w prowincji Prachuap Khiri Khan na Półwyspie Malajskim.

Kołowy transporter opancerzony Black Widow Spider zaprojektowano i opracowano niemal w całości siłami krajowego przemysłu obronnego. Udział w przedsięwzięciu mają Tajlandzki Instytut Technologii Obronnych (DTI), który podlega pod tamtejsze ministerstwo obrony, Narodowe Centrum Materiałów i Technologii Metali oraz prywatne firmy, w tym spółka Ricardo. Według oficerów DTI transporter reprezentuje ten sam poziom techniczny pod względem mobilności, ochrony balistycznej i siły ognia co inne podobne pojazdy bojowe dostępne na rynku europejskim.

Pojazd zaprezentowano pierwszy raz w listopadzie 2015 roku podczas międzynarodowego salonu przemysłu obronnego w Bangkoku. Pojawił się w konfiguracji bojowego wozu piechoty wyposażonego w jednoosobową wieżę zaprojektowaną i wyprodukowaną przez przedsiębiorstwo z Singapuru. Moduł uzbrojono w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra zamontowany po lewej stronie głównego uzbrojenia.

Nowy wóz stworzono na bazie podwozia 8 × 8 z przedziałem kierowania i napędowym z przodu oraz desantowym z tyłu. Może pomieścić łącznie dwunastu żołnierzy, w tym dowódcę, kierowcę i strzelca. Producent zapewnia, że ochrona pojazdu to poziom 4 według normy STANAG 4569, czyli zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej kalibru do 14,5 milimetra. Ponadto załoga będzie chroniona przed eksplozją ładunku zawierającego 10 kilogramów trotylu pod kołami lub podwoziem.

Black Widow Spider może poruszać się z maksymalną prędkością 100 kilometrów na godzinę. Na pełnym baku paliwa może pokonać około 600 kilometrów. Dzięki dwóm pędnikom zamontowanym z tyłu kadłuba może pływać z maksymalną prędkością 8 kilometrów na godzinę.

9 lipca Królewskie Tajlandzkie Wojska Lądowe odebrała również pierwsze cztery z dwudziestu kołowych transporterów opancerzonych Stryker. Służyć będą w 1. batalionie 112. Pułku Piechoty 11. Dywizji Piechoty, który koszary ma w Fort Pranangklao w prowincji Chachoengsao nad Zatoką Tajlandzką. W maju Bangkok zdecydował się na opóźnienie zakupu drugiej partii pięćdziesięciu Strykerów. Podano, że realizacja nastąpi w kolejnym roku podatkowym. Pojazdy są ofiarą cięć budżetowych ministerstwa obrony w wysokości 18 miliardów bahtów (2,3 miliarda złotych).

Zobacz też: Bradleye w Syrii przegrały z logistyką

(armyrecognition.com, asianmilitaryreview.com)

materiały prasowe Ricardo