Podczas wizyty wietnamskiego wiceministra obrony generała Nguyễn Chí Vịnha w zakładach Z189 w Hajfongu pokazano pocisk manewrujący VCM-01. Rozwijana przez wietnamską marynarkę wojenną broń powstała przy pomocy Rosji i prawdopodobnie z użyciem południowokoreańskiego napędu.
VCM-01 to zwietnamizowany wariant przeznaczonego do zwalczania okrętów nawodnych i celów lądowych rosyjskiego pocisku Ch-35E (na zdjęciu) znanego z systemów Uran-E i Bał-E. Projekt ma długą historię, która jest dobrym przykładem budowy rodzimych zdolności do produkcji zaawansowanych systemów uzbrojenia.
"Comrades. Here is one of the missiles developed by our factory"
"Neat. Let's put our flag in the casing so when we fire the missile at someone, they would know who send them to Hell"
Close-up footages of VCM-01, the successor to the KCT-15 project of Vietnam People Navy. pic.twitter.com/yd4w9z61P6
— Lee Ann Quann (@AnnQuann) May 25, 2020
W latach 2001–2015 Wietnam otrzymał 198 pocisków Ch-35E przeznaczonych dla korwet projektu 12418 Mołnija, kutrów rakietowych BPS-500 i fregat projektu 1166.1E Giepard 3.9. W 2016 roku ujawniono licencyjną wersję pocisku oznaczoną KCT-15. Z czasem okazało się jednak, iż KCT-15 nie wejdzie na uzbrojenie wietnamskiej marynarki wojennej, a wyprodukowane pociski to eksperymentalne prototypy.
W marcu 2017 roku kontrolę nad projektem przejęła należąca do ministerstwa obrony Viettel Military Industry and Telecoms Group. Oznaczenie pocisku zmieniono na VCM-01. Celem nowego projektu było wdrożenie podzespołów elektronicznych produkowanych przez Viettel i zastąpienie oryginalnego silnika turboodrzutowego R95TP-300 inna konstrukcją.
Ten drugi cel udało się prawdopodobnie zrealizować dopiero w tym roku. W lutym Wietnam rozpoczął negocjacje z Koreą Południową w sprawie rozpoczęcia dostaw silników turboodrzutowych SSE-750K. Ta jednostka napędowa stosowana jest w południowokoreańskich pociskach przeciwokretowych SSM-700K Haeseong i SSM-750K. Obecny stan negocjacji nie jest znany, ale od samego początku spekulowano o wykorzystaniu SSE-750K w VCM-01.
Ujawnienie pocisku sugeruje, że projekt jest już dość zaawansowany, aczkolwiek nic konkretnego o VCM-01 powiedzieć nie można. Nie są znane osiągi pocisku ani jego wersje. Z dużym prawdopodobieństwem można wskazać, że powstanie wersja okrętowa, chociaż w ubiegłym roku pojawiły się doniesienia o pracach nad wersją lądową, wykorzystującą ciężarówki KamAZ.
Wietnam jest szczególnie zainteresowany pozyskaniem i rozwojem systemów przeciwokrętowych i manewrujących, traktowanych jako element potencjału odstraszania skierowanego przeciwko Chinom. Oba państwa toczą spór o przynależność Wysp Spratly i Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Z tego też powodu Wietnam od lat jest wymieniany jako potencjalny nabywca indyjsko-rosyjskich naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos.
Zobacz też: RGM-184A, czyli NSM po amerykańsku
(facebook.com/VietDefenseVN, vietnews.ru)