Koncern Lockheed Martin poinformował 6 maja o przekazaniu Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych pierwszych egzemplarzy przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F Javelin. Jest to pierwszy etap produkcji na podstawie umowy ze stycznia 2019 roku. Wówczas spółce Javelin Joint Venture przyznano kontrakt na produkcję 2100 pocisków w najnowszym wariancie FGM-148F.

Zlecenie określono jako preludium do masowej produkcji Javelinów F – następców pocisków FGM-148E (Block I). Końcowe prace montażowe odbywają się w Troy w stanie Alabama. Do jesieni tego roku do odbiorcy trafi 511 pocisków.

FGM-148F wyposażono w nową wielozadaniową głowicę bojową dysponującą ładunkiem kumulacyjnym zdolnym do penetracji około 700 milimetrów RHA. Zastosowanie stalowej, odłamkowej obudowy głowicy ma znacznie poprawić skuteczność działania pocisku wobec celów miękkich i pojazdów lekko opancerzonych.

Pierwszym zagranicznym użytkownikiem najnowszej wersji Javelinów może zostać Polska. Warszawa zamierza kupić sześćdziesiąt wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Sprzęt trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas 27. Międzynarodowego Salonu Obronnego minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe w sprawie pozyskania pocisków tego typu. Podkreślił wówczas, że broń nie zastąpi pocisków Spike, ale stanie się ich uzupełnieniem. Zawarcie międzyrządowej umowy w sprawie dostawy pierwszej transzy Javelinów nastąpi prawdopodobnie w najbliższych dniach.

Według amerykańskich źródeł Javeliny wykazują znaczny potencjał integracyjny. W czerwcu 2019 roku na poligonie Redstone Arsenal w Alabamie wykonano szereg próbnych strzelań z użyciem Javelinów z wyrzutni umieszczonych na samochodzie opancerzonym JLTV. Wyrzutnię zintegrowano ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia dostarczonym przez przedsiębiorstwo Kongsberg, uzbrojonym w działko kalibru 30 milimetrów.

Ponadto US Army zapowiedziała, że w 2022 roku rozpocznie się integracja Javelinów ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia M153 CROWS II (Common Remotely Operated Weapons Station) zamontowanymi na Strykerach. Nie jest jednak znana dokładna liczba pojazdów, które otrzymają zmodyfikowane zsmu.

Zobacz też: Javeliny znalezione w Libii należą do Francji

(informacja prasowa, defencenews.com)

materiały prasowe Lockheeda Martina