Pierwszą stałą armię francuską z regularnym żołdem utworzono za panowania Karola VII Walezjusza, jej historia sięga więc XV wieku. Od czasów napoleońskich miała charakter masowy i wtedy też przeżywała okres największej świetności. Mając za wodza „boga wojny”, przez długi czas zwyciężała w wielu bitwach.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło. W latach 1997–2002, podobnie jak inne rodzaje sił zbrojnych, została uzawodowiona. Obecnie Armée de terre stanowi najliczniejszy komponent francuskiego wojska. Decydują o tym przede wszystkim wzgląd na tradycję, specyfika mocarstwa kontynentalnego oraz, co wydaje się obecnie przeszłością, zagrożenie niemieckie.
Dowódcą liczącej ponad 140 tysięcy Armée de terre jest generał Bertrand Ract-Madoux.
Z francuską armią lądową chyba żaden element uzbrojenia nie kojarzy się lepiej niż czołg podstawowy AMX-56 Leclerc. Maszyna nazwana została w ten sposób na cześć francuskiego generała Philippe’a Marie Leclerca.
AMX-56 Leclerc na poligonie. Podstawową wadą francuskiego czołgu jest brak sprawdzenia go w warunkach bojowych. Wszedł do służby w 1992 roku, ale do tej pory miał styczność jedynie z konfliktami o niskiej intensywności w ramach KFOR w Kosowie oraz operacji utrzymywania pokoju UNIFIL w Libanie .
Kolejna wizytówka francuskiego wojska, a mianowicie FÉLIN (Fantassin à Équipement et Liaisons Intégrés), czyli system wyposażenia żołnierza przyszłości. FÉLIN jest rozwijany przez Sagem (grupa SAFRAN). Jednak w projekt zaangażowanych jest aż dwudziestu pięciu podwykonawców z całej Europy.
Na system FÉLIN składa się żołnierskie umundurowanie, kamizelka ochronna i oporządzeniowa, elementy ochrony przed niekorzystnym wpływem broni NBC. Ponadto żołnierz dysponuje narzędziami celowania i obserwacji optoelektronicznej, GPS, środkami łączności oraz przesyłu danych i akumulatorowym źródłem zasilania. Wszystko „spięte” jest przez podręczny komputer zarządzający elektroniką systemu.
Nierozłącznym wyposażeniem piechura, także tego z systemem FÉLIN, jest karabinek automatyczny FAMAS.
Jego zmodyfikowana wersja ma zamontowaną kamerę, co pozwala strzelcowi celować zza osłony, chroniąc go przed ogniem przeciwnika.
Z francuskim systemem wyposażenia piechura może współpracować kilka innych elementów uzbrojenia francuskich sił lądowych. Jednym z nich jest bojowy wóz piechoty VBCI…
…drugim – pływający kołowy transporter opancerzony VAB (Véhicule de l’Avant Blindé, czyli opancerzony pojazd awangardy)…
…natomiast ostatnim jak do tej pory – bojowy wóz piechoty AMX-10P. Na zdjęciu bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC na piaskach pustyni podczas operacji „Pustynna Burza”.
Renault Sherpa – francuski odpowiednik Humvee – to lekki samochód wojskowy z napędem 4 × 4, produkowany zarówno w wersji opancerzonej, jak i nieopancerzonej. Doskonale nadaje się do operacji taktycznych: patrolowania, eskortowania i wypełniania funkcji łącznikowych. Używany jest również przez Egipt, Indonezję i siły policyjne Republiki Kosowa.
W skład francuskich wojsk lądowych wchodzi także artyleria. Na zdjęciu francuska haubicoarmata samobieżna AMX Au F1, której produkcja seryjna rozpoczęła się w 1977 roku. Zmodernizowana, pozostaje w służbie do dziś.
Z kolei haubica CAESAR kalibru 155 mm jest modelem młodszym, jej historia sięga bowiem lat 90. ubiegłego wieku. Używana przez wojska francuskie w Afganistanie. Powyżej zdjęcie haubicy zamontowanej na podwoziu Unimog U2450.
Armée de terre to również lekkie lotnictwo – powołane do życia 22 listopada 1954 roku, przeznaczone do obserwacji, operacji rozpoznania, dostaw zaopatrzenia i wykonywania zadań wsparcia. Na zdjęciu śmigłowiec Cougar w Afganistanie…
…transportowy AS 330 Puma…
…i uderzeniowy Eurocopter Tigre.
Piechota Morska (Troupes de marine) ma kolonialne korzenie, pomimo nazwy od 1958 roku organizacyjnie należy do wojsk lądowych. W mediach anglojęzycznych Troupes de marine są czasami nazywane francuskimi marines, co jest niezgodne z prawdą.
Troupes de marine przeszły głęboką metamorfozę od momentu powołania w 1622 roku (tutaj pod Verdun w 1916 roku)…
…po czasy obecne i francuski wysiłek w działaniach kontrpartyzanckich w Afganistanie.
Żołnierze sławnego 1. Pułku Spadochronowego Piechoty Morskiej w Rwandzie.
Strzelcy Alpejscy to elitarne oddziały piechoty przystosowane do walki w górach i w terenie zurbanizowanym. Utworzone pod koniec XIX wieku w celu przeciwstawienia się włoskiej inwazji poprzez Alpy. Oto Chasseurs Alpins w dniu powszednim…
…i od święta.
Utworzona w 1831 roku Legia Cudzoziemska organizacyjnie również należy do Armée de terre. Na uwagę zasługuje fakt, iż jednostka ta ma zakaz udziału w operacjach bojowych na terenie Francji kontynentalnej. Wyjątkiem była druga wojna światowa.
Legioniści ze względu na wolniejsze tempo na każdej paradzie maszerują jako ostatnia z uczestniczących jednostek.
Mają również własną orkiestrę. Na bębnach widoczne motto tej formacji: Legio Patria Nostra (Legia jest naszą Ojczyzną).
Francuska armia to również udział w operacjach samodzielnych, w ramach NATO i pod egidą ONZ. Francuzi obecni w Somalii zapewniali szkolenia dla tamtejszych sił rządowych w prowincjach Baidoa i Buurhakaba.
Francuscy i amerykańscy żołnierze badają wrak irackiego czołgu typu 69 zniszczonego przez 6. Lekką Dywizję Pancerną. Operacja Pustynna Burza okazała się dla Francuzów bolesną nauczką, ukazując słabą interoperacyjność z wojskami innych członków NATO.
Żołnierze z 1. Pułku Spadochronowego Huzarów w bojowym wozie rozpoznawczym ERC 90 Sagaie podczas operacji w Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2003 roku.