Przedstawiciele misji Unii Afrykańskiej AMISOM ogłosili, że rząd Zambii wyśle do Somalii grupę policjantów z misją treningową. Operacja jest częścią wysiłków mających na celu poprawę poziomu wyszkolenia somalijskiej policji, co pozostaje ważnym elementem odzyskiwania przez rząd w Mogadiszu pełni odpowiedzialności za kraj.
Oddział składający się z dwudziestu dwóch policjantów stanowi uzupełnienie sił zambijskich wspierających Somalię. Jednostki wojskowe wysłane przez Lusakę do Mogadiszu od dawna uczestniczą aktywnie w misji Unii Afrykańskiej, jednak pierwszy raz podjęto decyzję o wsparciu formacji porządkowych. Zdaniem dowódcy kontyngentu Kasalego Tresphorda Zambijczycy mają doprowadzić do znacznej poprawy poziomu wyszkolenia kontrolowanej przez Mogadiszu policji.
Przed przyjazdem do Somalii funkcjonariusze zostali poddani drobiazgowemu szkoleniu. Program oprócz zagadnień związanych z bezpieczeństwem obejmował także zapoznanie się z miejscową kulturą oraz obyczajami. Ważnym elementem było także zapoznanie policjantów z wytycznymi dotyczącymi norm etycznych jakimi powinni kierować się członkowie misji.
Zobacz też: Somalijska policja zwalnia islamistów
(amisom-au.org)