Ukraina rozpoczęła agresywne starania, aby przełamać rosyjski monopol w zakresie modernizacji i utrzymania sprzętu wojskowego, który nabyły Indie jeszcze w czasach sowieckich. Ukraińcy muszą jednak zacząć od naprawienia zepsutych relacji i odbudowania utraconego zaufania władz w Nowym Delhi.

W drogę na subkontynent indyjski wyruszyła delegacja rządowa, która ma złagodzić, a może nawet wyeliminować napięcia w stosunkach między oboma krajami. Powodem są zaszłości ostatniej dekady XX wieku. Wówczas Kijów sprzedał czołgi T-80UD do Pakistanu, Indie zaś tej transakcji były przeciwne. Na targi przemysłu obronnego DEFEXPO India-2016 udali się również przedstawiciele wielu firm przemysłu obronnego, aby zaprezentować nowe rozwiązania dla indyjskiego sektora obronnego. Ukraińcy skupią się przede wszystkim na możliwościach odnowy sprzętu postsowieckiego.

– Jesteśmy teraz w Indiach, aby pomóc Indiom w rozwiązaniu długoterminowych problemów ze sprzętem poradzieckim, których same nie przezwyciężą – powiedział Perto Fedoruk, główny doradca największego ukraińskiego konsorcjum przemysłu obronnego Ukroboronprom. Dodał, że przez prawie dekadę Rosjanie skutecznie blokowali starania Kijowa, a teraz Ukraińcy gotowi są nawet produkować nowy sprzęt na potrzeby indyjskich sił zbrojnych.

Już teraz powstało kilka pomysłów na temat przyszłej kooperacji z Indiami. Nikołaj Gordienko, szef działu morskich projektów w Ukroboronpromie przyznał, że firma zaoferowała gotowe rozwiązanie dotyczące modernizacji i odnowienia lotniskowca INS Vikramaditya. Ukraińska propozycja ma być o pięćdziesiąt procent tańsza niż rosyjska. Ponadto indyjska marynarka wojenna jest w trakcie oceny projektu remontu i konserwacji okrętowych turbin gazowych stosowanych w niszczycielach typu Delhi i eks-Admirale Gorszkowie.

Zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju koncernu Ukroboronprom Artur Cheruwimow powiedział z kolei, że Indie rozważają powołanie „wspólnej wojskowej komisji technicznej, która zapewnieni wsparcie serwisowe dla sprzętu wojskowego z epoki sowieckiej”. Ponadto oba kraje planują także stworzyć spółki joint venture w Indiach, których celem będzie modernizacja i remont systemów obrony powietrznej, w tym przeciwlotniczego 9K31 Strieła-1 i Strieła-2, samobieżnego systemu artyleryjskiego 2K22 Tunguska, ZSU-23-4 Szyłka i przenośnych zestawów przeciwlotniczych 9K38 Igła. Planuje się również produkcję części zamiennych do tego sprzętu.

(defensenews.com; fot. Indian Navy na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India)

Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India