Koncern Raytheon poinformował, że US Army przeprowadziła próbne odpalenia zmodyfikowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot w wariancie Post-Deployment Build 8 (PDB-8). Testy polegały na przeprowadzeniu dwóch oddzielnych strzelań. Podczas pierwszego symulowanego ataku pocisku balistycznego zmodyfikowany Patriot wykrył i śledził cel latający. Następnie operatorzy baterii wystrzelili dwa pociski przeciwrakietowe, PAC-3 i GEM-T, które zniszczyły nadlatujący pocisk balistyczny.

Drugi test operatorzy przeprowadzili chwilę po pierwszej udanej próbie. W kierunku kolejnego pocisku balistycznego wystrzelono dwa pociski GEM-T. W tym przypadku również doszło do przechwycenia celu. Służba prasowa Raytheona potwierdziła sukces testów.

Projekt Post-Deployment Build 8 finansowany jest przez trzynaście państw-użytkowników i ma na celu wzmocnienie właściwości systemu Patriot. W wyniku modernizacji zainstalowane zostaną dwa urządzenie, które odgrywać będą kluczową rolę: cyfrowy procesor radarowy i interfejs użytkownika Modern Man Station, wyposażony w wyświetlacze LCD, ekrany dotykowe i klawisze programowe. Cyfrowy procesor radarowy zaś zmniejszy koszty napraw i konserwacji oraz zwiększy niezawodność systemu o 40 procent.

Ponadto modernizacji ulegnie podsystem identyfikacji swój-obcy, komputer kierowania ogniem, umożliwiający wykorzystanie możliwości pocisków PAC-3 MSE, i komputer kontroli uzbrojenia, którego moc obliczeniowa zwiększy się o około 50 procent.

Oczekuje się, że PDB-8 będzie gotowy do pracy operacyjnej w najbliższej przyszłości, ale nikt nie podaje konkretnego terminu. Wszystkie państwa partnerskie będą mogły wprowadzić te ulepszenia w swoich Patriotach. Jednak nastąpi to dopiero po serii kolejnych testów naziemnych i w locie, a następnie zaaprobowaniu usprawnień przez armię Stanów Zjednoczonych.

(armyrecognition.com; fot. materiały prasowe Raytheona)

Raytheon