– Rosyjskie siły zbrojne otrzymają zmodernizowaną wersję rakietowo-artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Nowe uzbrojenie otrzyma oznaczenie Pancyr-SM i według Rosjan będzie zdolne do efektywnego namierzania, śledzenia i niszczenia pocisków samosterujących. Wraz z nim wojsko będzie mieć do dyspozycji kompatybilne pociski rakietowe. Sprzęt będzie gotowy do pierwszych testów już pod koniec bieżącego roku – oznajmił pułkownik Jurij Murawkin, zastępca dowódcy wojsk obrony powietrznej. Ulepszony zestaw przeciwlotniczy zwiększy swój zasięg i będzie w stanie razić cele w odległości od dwudziestu do trzydziestu kilometrów.
To jednak nie koniec zmian, którym poddano Pancyry-S1. Poprawiono parametry użycia uzbrojenia i zmieniono podwozie na opancerzony KamAZ-63968 Tajfun. Nie ma także działek 2A38M kalibru 30 milimetrów. Nowością będą również nieznacznie zwiększone wymiary pocisku, ale nie wpłynie to na jego funkcjonalność. Obecnie system znajduje się na etapie wstępnych badań. Na poligonie Aszułuk po raz pierwszy wykonano testy, które miały dać częściową odpowiedź na pytanie o zdolność niszczenia szybko przemieszczających się obiektów (1000 metrów na sekundę).
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zestawy trafią do rosyjskich wojsk lądowych i wojsk powietrznodesantowych jeszcze w obecnej dekadzie. Według optymistycznych prognoz prace rozwojowe zakończą się w roku 2015 i wówczas KPB Tuła, producent uzbrojenia, przekaże egzemplarze rosyjskiemu ministerstwu obrony. Zestawy Pancyr-SM powinny pojawić się w linii dwa lata później.
System Pancyr-S1 jest uniwersalnym, hybrydowym (rakietowo-artyleryjskim) zestawem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu. Wszedł do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2010 roku. W skład zestawu wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kalibru 30 milimetrów i dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pancyr-S1 może zapewniać skuteczną obronę niewielkim obiektom i pododdziałom wojsk. Potrafi działać w dzień i w nocy, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Przy użyciu rakiet jest w stanie razić cele w odległości dwudziestu kilometrów. Strzelając z armat 2A38M, może zwalczać wrogie jednostki latające w odległości do czterech kilometrów. Obecnie w linii znajduje się pięćdziesiąt zestawów Pancyr-S.
(ria.ru)