Rosyjskie przedsiębiorstwo Urałwagonzawod z Niżnego Tagiłu poinformowało o zawarciu istotnych kontraktów na sprzedaż czołgów podstawowych T-90. W opublikowanym w tym tygodniu raporcie z 2016 roku wymieniono trzech kontrahentów.
Sześćdziesiąt cztery czołgi T-90S/SK zasilą w przyszłości wietnamskie wojska lądowe. Można to stwierdzić po zapisie, zgodnie z którym kontrahent 704 w przyjętej nomenklaturze rosyjskich oznaczeń państwowych określa państwo ze stolicą w Hanoi.
#Uralvagonzavod from #Russia will supply 64 #T90S main battle #tanks #MBT to #Vietnam Read https://t.co/f8Dm5IRkdR pic.twitter.com/nEt3jcXJlY
— Army Recognition (@ArmyRecognition) 8 lipca 2017
Pozostali z kolei znajdują się na Bliskim Wschodzie. Siedemdziesiąt trzy pojazdy tego typu trafią do Iraku, zaś w Egipcie (kontrahent 818) Rosjanie planują budowę hal montażowych, gdzie z podzespołów mają być składane gotowe maszyny T-90S/SK Rosyjska agencja TASS poinformowała również, że w najbliższych latach zakłady mają powstać także w Kuwejcie, gdzie będą montowane T-90MS/MSK, i w Algierii (T-90S/SK).
T-90SK to wersja dowódcza czołgu podstawowego T-90S wyposażona w dodatkowy sprzęt łączności i nawigacji. Posiada na stanie radioodbiornik R-168-100KBE Akweduk, dodatkowe anteny prętowe i anteny krótkofalarskie do zamontowania na teleskopowym maszcie, wysuwanym na 11 metrów w górę. Radiostacja zapewnia łączność z jednostkami podległymi w odległości 20-50 kilometrów, gdy pojazd jest w ruchu oraz do 350 kilometrów, gdy stoi w miejscu. T-90SK wyposażony jest także w dodatkowy agregat prądotwórczy AB-1-P/28,5-W-U o mocy jednego kilowata, czołgową aparaturę nawigacyjną TNA-4-3 i busolę artyleryjską PAB-2M. Pozostałe wyposażenie i uzbrojenie w większości jest tożsame z zastosowanym w T-90S.
Wersja dowódcza zapewnia dowodzenie pododdziałami i kierowanie nimi, utrzymywanie kontaktu z wyższym dowództwem oraz realizację operacji jako część oddziałów i pododdziałów.
W przypadku Egiptu i Iraku wygląda to bardzo ciekawie, gdyż siły zbrojne tych państw są również użytkownikami czołgów M1A1 Abrams. Kair dysponuje ponad tysiącem wozów tego typu, zaś Bagdad nabył 146 sztuk w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Irak jest czwartym odbiorcą Abramsów na Bliskim Wschodzie (zobacz też: Irak montuje rosyjskie karabiny na Abramsach?), po Egipcie, Kuwejcie (M1A2) i Arabii Saudyjskiej (M1A2-SEP). W przypadku monarchii Saudów również mówiło się o zainteresowaniu T-90.
Zobacz też: Rosjanie ujawnili nową wersję T-90
(armyrecognition.com, defence-blog.com)