Udzielając wywiadu dziennikowi Izwiestija, rosyjski wiceminister obrony Jurij Borisow poinformował o pozytywnym przebiegu testów śmigłowców Mi-28NM (Modernizirowannyj). Obecnie wiropłat, znany również jako Produkt 296, wykonuje loty testowe w Centrum Prób w Locie zakładów imienia Michaiła Mila w podmoskiewskich Lubiercach (zobacz też: Mi-28NM wkracza w fazę testów). Według Rosjan do tej pory próby odbywają się praktycznie bezproblemowo. Po pozytywnych testach prototyp przekazany zostanie rosyjskiemu lotnictwu. Wiertolety Rossii spodziewają się zakończenia wszystkich prac nad śmigłowcem do końca roku i uruchomienie produkcji na pełną skalę już w przyszłym roku.
Mi-28NM ma zamontowane na czopie wirnika nośnego nową stację radiolokacyjną N025N, w tym moduły nadawcze i odbiorcze. Radar obraca się wokół stałego punktu, więc zapewnia dookólną obserwację przestrzeni. Do tej pory wyposażano w nie tylko śmigłowce Mi-28NE. Dysponuje on również nowoczesnymi łopatami wirnika nośnego, dzięki którym zwiększy się prędkość maksymalna do 340 kilometrów na godzinę. Napędzany jest dwoma nowymi silnikami WK-2500P-01/PS, ulepszonymi wersjami wcześniej używanych silników TW3-117. Rosjanie twierdzą, że Mi-28NM otrzymał również nowoczesne urządzenia optoelektroniczne, awionikę i systemy samoobrony. Dzięki temu może operować w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy.
Uzbrojenie stanowi zmodernizowane działko Szipunow 2A42 kalibru 30 milimetrów, zamontowane pod nosową częścią kadłuba i kierowane przez pilotów za pomocą wskaźników nahełmowych. Poza tym istnieje możliwość zamontowania różnego rodzaju uzbrojenia pod podskrzydłowymi węzłami uzbrojenia. Wiropłat, podobnie jak wariant Mi-28NE, wyposażono w zdwojone układy sterowania lotem zapewniające pilotowanie z przedniej i tylnej kabiny.
Według rosyjskich mediów, mimo że Rosjanie nie wprowadzili go jeszcze do użycia, zainteresowane zakupem jest ministerstwo obrony Algierii. Nowe śmigłowce miałyby trafić do północnoafrykańskiego państwa w zamian za Mi-28N zamówione w grudniu 2013 roku
Zobacz też: Algieria dostanie czterdzieści Mi-28
(defenseworld.net; fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)