Wojska lotnicze Stanów Zjednoczonych zakończyły ostatni etap prac studyjnych nad programem Boeinga o nazwie KC-46 Tanker. Na podstawie sporządzonego przeglądu krytycznego (Critical Design Review) uznano, że program jest gotowy do wejścia do fazy produkcyjnej. W zasadzie decyzja ta, jakkolwiek ważna, wydaje się mieć charakter formalny. O budowie pierwszego prototypu latającego tankowca KC-46A informowano już w czerwcu bieżącego roku. W sierpniu rozpoczęto budowę drugiej maszyny.

Od 21 marca do 27 kwietnia 2013 roku przeprowadzono wstępny przegląd projektu (Preliminary Design Review – PDR). Wówczas oznajmiono, że projekt samolotu tankowania powietrznego KC-46A spełnia wstępne wymagania systemowe. Efektem było przystąpienie do prac nad szczegółowym projektem przyszłego tankowca. Następnie doszło do jeszcze kilku przeglądów kończących poszczególne etapy, takie jak: przegląd wymagań systemowych, zintegrowany przegląd podstawowy i firmowy przegląd konfiguracji.

Boeing zbuduje 179 samolotów tankowania powietrznego nowej generacji KC-46A. Maszyny zastąpią starzejącą się flotę 416 samolotów KC-135 Stratotanker. Zamiarem producenta jest dostawa 18 samolotów KC-46A w pełnej gotowości bojowej do 2017 roku. Przedstawiciele Boeinga informują, że ze wszystkich zadań wywiążą się na czas. Świadczyć o tym ma dotychczasowe wypełnianie harmonogramu. Zgodnie z nim deadline dla przeglądu krytycznego wyznaczono na 24 września 2013 roku. Prawie miesięczny zapas daje pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ponadto technicy konstruują dwie maszyny prototypowe, co pozwala sądzić, że w połowie przyszłego roku dostarczą cztery samoloty do testów. Oblot pierwszego KC-46A zaplanowano na styczeń 2015 roku. Rok później trafi do USAF w celu przeprowadzenia prób.

Projekt samolotu tankowania powietrznego KC-46A oparto na Boeingu KC-767. Kabina załogi nowego tankowca będzie wyposażona w cyfrowe wyświetlacze i system sterowania lotem. Samolot ma zabierać więcej paliwa od KC-767, otrzyma nowy przewód sztywny, system kontroli lotu fly-by-wire i aparaturę kontroli obciążenia paliwem.

(armytimes.com)