Pakistańskie ministerstwo obrony pochwaliło się udaną próbą pocisku przeciwokrętowego rodzimej produkcji Harbah. Prawdopodobnie jest to nie nowa konstrukcja, ale rozwinięcie dobrze już znanego pocisku manewrującego Babur, przeznaczonego do zwalczania celów lądowych.
Pocisk uderzył w wyznaczony cel nawodny. Pakistańska marynarka wojenna jest zadowolona z precyzji osiągniętej już w pierwszym odpaleniu. Próbę obserwował dowódca tego rodzaju sił zbrojnych, admirał Zafar Mahmood Abbasi.
Nie ujawniono żadnych konkretnych informacji na temat nowego pocisku. Jeżeli Harbah faktycznie jest modyfikacją Babura, zapewne dysponuje zasięgiem blisko 700 kilometrów i na całej drodze do celu porusza się z prędkością poddźwiękową. Może zachował także zdolność atakowania celów lądowych, ale zapewne nie jest już zdolny do przenoszenia głowic jądrowych.
Pocisk odpalono z korwety Himmat typu Azmat Block II. Jest to lokalne oznaczenie chińskiego typu 037II, oznaczonego w kodzie NATO-wskim jako Houjian. Okręty tego typu mają wyporność 520 ton, mogą przenosić do sześciu pocisków rodziny YJ-8.
#Pakistan Navy conducted successful firing of Harbah #Naval #Cruise Missile. @arifreporter @khalid_pk @PakistanNavy @NavyRecognition @DefenderPak pic.twitter.com/Qw8kTrpaiz
— BEEN (@Been070) 3 stycznia 2018
Zobacz też: Fregaty typu 054A dla Pakistanu?
(defensenews.com; na fot. jedna z chińskich korwet typu 037)