Do służby liniowej przekazano pierwszą transzę transporterów Guarani. Brazylijskie ministerstwo obrony poinformowało, że pojazdy trafiły do 33. Zmechanizowanego Batalionu Piechoty z bazą w Cascavel.

Zgodnie z harmonogramem do końca bieżącego roku brazylijskie wojska lądowe otrzymają w sumie osiemdziesiąt sześć transporterów opancerzonych VBTP-MR Guarani. Wyposaży się w nie trzy bataliony piechoty zmechanizowanej ze stanu Parana. Część egzemplarzy zakłady Iveco przekażą centrum szkolenia wojsk pancernych w Santa Maria.

Transportery VBTP-MR zaprojektowano w celu zastąpienia przestarzałych pojazdów opancerzonych EE-9 Cascavel i EE-11 Urutu. Według dalekosiężnych i bardzo optymistycznych planów brazylijskiego resortu obrony do roku 2030 do jednostek liniowych trafią 2044 pojazdy tego typu. Obecne dostawy są pokłosiem podpisanego pod koniec 2009 roku kontraktu, którego wartość określa się jako 2,5 miliarda euro. Urzędujący wówczas prezydent Luiz Inácio Lula da Silva ogłosił, że produkcja wozów już się rozpoczęła.

VBTP-MR Guarani ma modułową budowę i jest oparty na konstrukcji transportera Superav 8×8. Odznacza się dużymi zdolnościami amfibijnymi i wysokim poziomem ochrony balistycznej. W pojeździe może przebywać jednocześnie do jedenastu żołnierzy, z czego załogę stanowią dwaj, a reszta to żołnierze desantu. Podstawową wersję pojazdu uzbrojono w zdalnie sterowaną bezzałogową wieżę typu UT-30BR z armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów i karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Ponadto na wyposażeniu Exército Brasileiro znajdą się pojazdy w wersjach specjalistycznych. Brazylijskie transportery otrzymają zróżnicowane wyposażenie, zależne od wersji. Na przykład pojazd przeznaczony do rozpoznania zostanie wyposażony w armatę kalibru 105 milimetrów, a niszczyciel czołgów w armatę kalibru 120 milimetrów. Niezależnie od konfiguracji zamontowane zostaną systemy ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową, nawigacja satelitarna i elementy odpowiadające za zarządzanie polem walki.

(armyrecognition.com)

Andre Gustavo Stumpf Filho, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic